Jak rozwinąć intuicję? Poznaj 8 prostych sposobów.

Intuicja jest jak mięsień w naszym ciele. Każdy z nas je ma, ale są one rozwinięte w różnym stopniu. Jedni mają widoczne i mocne mięśnie brzucha, a inni słabe mięśnie schowane pod oponką. Jeśli chcesz, wzmocnić swoje mięśnie zaczynasz zdrowo się odżywiać i ćwiczyć na siłowni. Z czasem twoje mięśnie nabierają kształtu i stają się coraz mocniejsze, dzięki czemu jesteś w stanie więcej podnieść i jesteś bardziej wytrzymały.

Z intuicją jest dokładnie tak samo. Jest to szósty zmysł, który ma każdy z nas (tak ty też), ale u każdego z nas jest on rozwinięty w inny sposób. Jeśli chcesz polegać na swojej intuicji częściej i mieć do niej większe zaufanie, zadbaj o to, aby ją wytrenować i rozwinąć.

Dzisiaj podzielę się z Tobą 8 prostymi sposobami, dzięki którym rozwiniesz swoją intuicję:

1. PROWADŹ DZIENNIK

Od czasu kiedy zaczęłam rozwijać swoją duchowość, a tym samym intuicję, zapisałam już ponad 12 dzienników. Każdy z nich był dla mnie zarówno terapią, sposobem na uporządkowanie myśli i rozwinięcie intuicji.

Aby usłyszeć głos intuicji, najpierw musimy wyciszyć chaos, w postaci myśli w naszej głowie. Bardzo często są to myśli, które stale do nas powracają i nie dają nam spokoju. Myśli, którym towarzyszy stres i niepokój. W takich sytuacjach najlepszym sposobem jest zapisanie tego o czym myślimy. Dzięki temu nasz umysł już nie musi o tym pamiętać, bo teraz mamy to na papierze. Zapisując coś na kartce lub w dzienniku, w pewien sposób odciążasz swój umysł.

Prowadzenie dziennika jest też genialną metodą na poznanie siebie i stanie się bardziej świadomym swoich uczuć. A w kontekście intuicji, jest to niezwykle ważne, ponieważ im bardziej jesteśmy świadomi reakcji swojego ciała, tym łatwiej jest nam rozpoznać głos intuicji.

Dziennik jest również idealną metodą na to, aby dokumentować sytuację, w których intuicja podpowiadała nam co mamy zrobić lub czego nie robić. Dzięki temu budujemy do niej zaufanie i mamy pewność, że istnieje ona w naszym życiu.

W jaki sposób prowadzić dziennik?

Zachęcam Cię abyś każdego dnia przed pójściem spać zrobił dwie rzeczy:

  1. Opisz miniony dzień, to jak się czułeś i co się wydarzyło. Zwróć szczególną uwagę na momenty, w których głos intuicji był dla ciebie wskazówką. Intuicja działa na podstawie schematów. Im bardziej będziesz świadomy, w jaki sposób intuicja daje ci o sobie znać, tym łatwiej odróżnisz jej głos od strachu i wyczulisz się na jej wskazówki w codziennym życiu.
    Zapisz np. „Czułem, że ta osoba ma dobrą energię. Kiedy ją spotkałem, miałem motyle w brzuchu i po krótkiej rozmowie byłem pozytywnie naładowany”
    Pamiętaj również o sytuacjach, w których intuicja podpowiada ci, aby czegoś nie robić. Zapisz jak się wtedy czułeś i zanotuj to wydarzenie.
  2. Wypisz rzeczy, za które jesteś wdzięczny, które wydarzyły się minionego dnia. (Jest to niezwykle ważne, ponieważ jeśli nie chcemy pomylić głosu intuicji z głosem strachu, musimy zadbać o swoją energię i podnieść ją na dobrą częstotliwość. Codzienna praktyka wdzięczności jest najlepszym i najłatwiejszym sposobem, stosowanym również przez takie osoby jak Oprah Winfrey, Tony Robbins czy Gabrielle Bernstein.)

Zachęcam CIę do tego, aby praktyka wdzięczności stała się Twoim codziennym nawykiem.

Dlaczego?

Dopiero kiedy jesteś szczerze wdzięczny za to co już masz, możesz otrzymać jeszcze więcej. Wyrażanie wdzięczności pomoże ci docenić małe rzeczy, które tak naprawdę nadają wartość całemu twojemu życiu. 🙂

2. ZADAJ PYTANIE I NADAJ INTENCJĘ

Jeśli chcesz nawiązać relację z intuicją, skieruj do niej prośbę w jasny i przejrzysty sposób. Powiedz lub zapisz w jakich dokładnie aspektach życia i decyzjach potrzebujesz wsparcia. Ona jest po to, żeby ci pomóc i wskazać drogę, więc nie czuj się źle z tym, że znowu potrzebujesz jej wskazówki.

Zachęcam Cię również do tego, abyś zaczął ją ćwiczyć w codziennych decyzjach i sytuacjach, które nie wiążą się z dużym ryzykiem. Jak to zrobić? Przeczytaj tutaj:

10 codziennych sytuacji,w których możesz wykorzystać intuicję.

Oprócz tego codziennie rano możesz wyrazić intencję, dzięki czemu skupisz swoją uważność na wskazówkach od intuicji.. Możesz to zrobić w formie wypowiedzenia takiego zdania:

„Dzisiaj słucham głosu swojej intuicji i nie podejmuję żadnej decyzji sam. Otwieram się na jej prowadzenie. Ufam jej sile i mądrości. Wierzę, że moja intuicja poprowadzi mnie w zgodzie z moim najwyższym dobrem i pomoże rozwiązać problemy i pokonać przeszkody. Dziękuję.

3. MEDYTUJ

Medytacja jest niezbędnym elementem rozwoju intuicji.

„Dzięki medytacji umysł działa jaśniej, człowiek zaczyna widzieć świat czystą świadomością i otwartym sercem. Z tego punkt obserwacyjnego można doświadczać własnych myśli i uczuć w momencie, gdy się pojawiają. Przestajesz działać pod przymusem natychmiastowej reakcji na bodźce. Twoje wewnętrzne „ja” – naturalnie szczęśliwa i spokojna część ciebie – nie jest tłumione przez hałas umysłu walczącego z myślami”. – cytat z książki Mindfulness Trening uważności. Mark Williams, Danny Penman.

„Drogę do intuicji otwiera medytacja. Medytacja to pukanie do drzwi intuicji. Intuicja jest cały czas gotowa. Nie wzrasta; ją także dostałeś od egzystencji. Intuicja to twoja świadomość, twoja istota.” – OSHO

Pobierz bezpłatną medytację wdzięczności TUTAJ.

Pamiętaj, że głos intuicji jest niezwykle cichy, jeśli chcesz go usłyszeć, najpierw musisz wyciszyć siebie i swoje ciało.

Kiedy jesteśmy zdenerwowani i zestresowani, zapominamy o oddechu i wstrzymujemy go, a to sprawia, że w naszym ciele powstaje jeszcze więcej blokad energetycznych i napięć.

Jeśli w trakcie dnia nie masz czasu na medytację, to znajdź chociaż kilka chwil na zrobienie 3 głębokich oddechów. To jest prosta rzecz, a może zmienić sposób w jaki podchodzisz do podejmowania decyzji.

4. RÓB CZĘŚCIEJ TO CO KOCHASZ

Jeśli stale robisz rzeczy, które wysysają z ciebie energię, blokujesz jej swobodny przepływ w swoim ciele i przez to głos intuicji jest ci ciężej usłyszeć. Kiedy robisz to co kochasz, twój umysł odpoczywa, natrętne myśli znikają, a ty czujesz, że żyjesz! To wszystko sprawia, że głos intuicji będzie dla ciebie wyraźniejszy. Co więcej, wskazówka, o którą prosisz lub rozwiązanie jakiegoś problemu, pojawia się zazwyczaj kiedy już o nim nie myślisz. Nagle, kiedy jesteś na spacerze lub bawisz się ze znajomymi, do głowy wpada ci jakaś myśl lub rozwiązanie problemu, które nigdy by się nie pojawiło jeśli siedziałbyś i myślał nad tym co zrobić.

Zrób listę rzeczy, które sprawiają ci radochę i zadbaj o to, żeby były one nieodłączną częścią twojego dnia.

Ja na przykład uwielbiam tańczyć do muzyki latino, albo jeździć samochodem i śpiewać w niebogłosy. To są małe rzeczy, dzięki którym po prostu czuję, że żyję i się tym życiem cieszę.

Pomyśl, co w tobie wywołuje takie uczucia i rób to częściej. Znacznie częściej!

5. ZMIEŃ SWOJE PRZEKONANIA

Dlaczego zmiana przekonań jest ważna w pracy z intuicją?

Intuicja jest twoim wewnętrznym przewodnikiem, to już wiemy. Natomiast przekonania, a szczególnie te negatywne, powstają na podstawie wzorców, które widzimy u innych ludzi, przeszłych doświadczeń i tego co stale słyszeliśmy od innych ludzi.

Jeśli wierzysz, że jedynie praca na etacie jest ci w stanie zagwarantować bezpieczeństwo finansowe, to mimo, że intuicja podpowiada ci, żebyś realizował swoją pasję i zostać freelancerem, będzie ci dużo ciężej osiągnąć w tym sukces lub w ogóle podjąć decyzję, aby iść w tym kierunku.

Przekonania są zapisane w naszej podświadomości. Ich zmiana wymaga od nas pracy. Pracy, która może zmienić nasze życie o 180 stopni, bo zamiast wierzyć, że jesteś nieudacznikiem, uwierzysz, że zasługujesz na sukces i jest on łatwy do osiągnięcia. Zamiast wierzyć, że twoje życie jest ciężkie, uwierzysz, że wszystko przychodzi ci łatwo. Zamiast wierzyć, że nie spotkasz swojej bratniej duszy, uwierzysz, że ona już na ciebie czeka i niedługo ją spotkasz.

Jeśli zmienisz swoje negatywne przekonania na takie, które służą twojemu rozwojowi, zmienisz swoje życie nie do poznania.

Zastanów się jaką historię opowiadasz o sobie samym. W co wierzysz, myślisz i mówisz na swój temat?

Dzięki temu staniesz się świadomy swoich negatywnych przekonań.

A jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w tym, aby ruszyć w miejsca i zacząć żyć w zgodzie z głosem itnuicji, umów się na 20-minutową bezpłatną sesję wstępną ze mną, TUTAJ
Pomogę Ci odzyskać połączenie z intuicją i pozbyć się negatywnych i blokujących Cię przekonań. 🙂

6. UŻYJ AFIRMACJI

Czy powtarzałeś sobie kiedyś: Nie wiem jaką decyzję podjąć, nie wiem co mam zrobić…?

Pamiętaj, że Twoje myśli i słowa tworzą twoją rzeczywistość. Jeśli stale powtarzasz sobie, że nie wiesz co zrobić i jaką decyzję podjąć, tak właśnie będzie. Będziesz tkwić nadal w tym samym miejscu.

Zamiast negatywnego nastawienia, zastosuj afirmacje, które pomogą Ci nawiązać połączenie z intuicją i zbudować zaufanie do siebie.

Przykładowe afirmacje:

Ufam swojej intuicji.
Ufam swojej wewnętrznej mądrości.
Wiem jaką decyzję podjąć.
Otwieram się na wskazówki mojej intuicji.

Z każdym kolejnym oddechem łączę się ze swoją intuicją.


7. SPĘDZAJ CZAS WŚRÓD NATURY

Przebywanie blisko natury sprawia, że łatwiej jest nam się wyciszyć i wsłuchać w siebie. My i Wszechświat to jedność. Każdy z nas jest jego częścią. I wszyscy stanowimy jego całość. Przebywanie wśród natury, pozwoli ci dostrzec harmonię tego świata i nawiązać relacje ze swoim Wyższym Ja.

Przebywanie wśród natury dodaje również energii naszemu ciału i naszej duszy. Zamiast odpoczywać przed telewizorem przez 2 godziny, weź koc i połóż się na trawie na 15 minut, spójrz w niebo, w chmury i zwróć uwagę na wszystko co cię otacza.

Spędzanie czasu wśród natury to idealny moment na ćwiczenie twojej uważności, co jest niezbędne przy pracy z intuicją. Zamiast iść na spacer, nadal będąc na autopilocie, myśląc o tym co wydarzyło się w pracy lub jakie obowiązki na ciebie jeszcze czekają, weź kilka głębokich oddechów. Poczuj jak rozluźniają się kolejne części twojego ciała. Zwróć uwagę na drzewa, liście, trawę i jej kolor. Zwróć uwagę na dźwięki, które słyszysz i na zapachy, które czujesz. Postaraj się poruszyć wszystkie swoje zmysły. Dotknij roślin albo zdejmij buty i postaw bose stopy na ziemi.

Dzięki temu poczujesz, że jesteś częścią Wszechświata, czegoś znacznie większego od siebie samego i nakarmisz tym swoją duszę. To sprawi, że będziesz odczuwał większy spokój, równowagę oraz dostroisz się do odpowiedniego poziomu energetycznego. A w rezultacie, głos intuicji stanie się bardziej wyraźny i zrozumiały dla ciebie.


8. OTACZAJ SIĘ LUDŹMI, KTÓRZY WSPIERAJĄ CIĘ W SŁUCHANIU INTUICJI

Czy kiedykolwiek czułeś się niezrozumiany przez swoich bliskich lub znajomych?
Być może bałeś się powiedzieć im o swojej decyzji, bo nie wiedziałeś jak zareagują?

Zaufanie do samego siebie to jedno, ale nie możemy zapominać o tym, aby mieć wokół siebie ludzi, którzy będą wspierać nas w podejmownaiu decyzji w zgodzie z głosem serca.

Ludzi, którzy nie potrzebują “logicznego” wytłumaczenia, na to dlaczego podejmujemy właśnie taką decyzję. Dlaczego podjęliśmy decyzję o rzuceniu pracy? Dlaczego podjeliśmy decyzję o spontanicznej podróży?

Często jedyna odpowiedź jaka się nasuwa to: INTUICJA.

I to jest OKEJ! Czasem ciężko jest nam wtłumaczyć powód naszej deczji. Po prostu to czujemy. Czujemy, że tego pragnie nasza dusza, nasze serce.

Otaczaj się ludźmi, którzy będą wspierać Cię w tej drodze. Jeśli nie wiesz gdzie zacząć zapraszam Cię do grupy na Facebook’u Her Island- Wyspa Kobiet, w której inspirujemy się do słuchania głosu intuicji.

Chcesz odzyskać swoje połączenie z intuicją?
Poznać narzędzia, które pomogą Ci w jej rozwoju i wsłuchaniu się w głos miłości, aby zacząć odważnie żyć w zgodze z tym kim naprawdę jesteś?
Już niedługo rusza kolejna edycja mojego autorskiego programu
“Odważ się żyć w zgodzie ze sobą”.

Zapisz się na listę osób zainteresowanych, aby dowiedzieć się o starcie programu jako pierwsza i otrzymać zniżkę.

 

O mnie

Hej, nazywam się Kamila Surma.

Jestem autorką książki “Wyspa intuicji, odwagi i wiary”, trenerką rozwoju intuicji i nauczycielką Kursu Cudów. Pomogę Ci odnaleźć swoją drogę w życiu, odzyskać połączenie z intuicją i stworzyć życie, w którym czujesz się prawdziwie spełniona, szczęśliwa i wolna.

Pobierz bezpłatny fragment książki

Pobierz darmową medytację

Najnowsze posty