Jak odróżnić głos ego od intuicji?

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jak odróżnić głos ego od intuicji?
Nie wiesz czy to Twój strach, który Cię blokuję czy może, głos intuicji, który Cię ostrzega? 

Na początku może wydawać nam się, że te dwa głosy są do siebie bardzo podobne. Jednak im więcej czasu poświęcamy na rozwój intuicji, tym łatwiej jest nam zauważyć jak te dwa głosy się od siebie różnią.

Przytoczę tutaj historię opisaną przez Alana Cohena w książce „Kurs Cudów w Praktyce” (delikatnie ją zmieniłam, dla lepszego zrozumienia).

Wyobraź sobie, że dzwoni do Ciebie telefon. Odbierasz i słyszysz:

– Cześć, tu Kasia (imię twojej najlepszej przyjaciółki). Mam ważną sprawę, czy możemy spotkać się za godzinę w kawiarni w centrum?

Mimo tego, że osoba, która do ciebie dzwoniła, przedstawiła się i jest to imię twojej najlepszej przyjaciółki, jej głos w ogóle nie brzmiał jak głos Kasi. Coś w nim było nie tak. Coś było innego. Brzmiała jak obca osoba.

Czy poszedłbyś na takie spotkanie? Czy miałbyś wątpliwości?

A teraz wyobraź sobie, drugą sytuację. Dzwoni telefon. Odbierasz i słyszysz:

– Cześć! Mam ważną sprawę, czy możemy się spotkać za godzinę w kawiarni w centrum?

Teraz osoba, która dzwoniła nie podała swojego imienia. Mimo to, od razu rozpoznałaś głos swojej najlepszej przyjaciółki Kasi i bez żadnego zastanowienia, bierzesz swoje rzeczy i wychodzisz z domu.

Taka sama różnica jest między głosem strachu, a głosem intuicji. Głos strachu sprawia, że czujemy się jakoś nieswojo, a głos intuicji, że czujemy się jak w domu. Czujemy to ciepło i spokój.

Podążając za głosem strachu czujemy się zblokowani. Decyzje w oparciu o niego sprawiają, że stoimy w miejscu i nie realizujemy swoich marzeń. Czujemy się zestresowani, smutni i często odczuwamy niezadowolenie i brak harmonii w naszym życiu.

Podążając za głosem intuicji, mamy pewność, że podejmujemy działania w zgodzie z naszym Najwyższym Dobrem. Mamy pewność, że to co robimy przybliża nas do spełnienia naszych pragnień. Nasze życie staje się wtedy łatwiejsze, a my żyjemy w harmonii i czujemy się spełnieni. A to wszystko dlatego, że działania podejmowane w zgodzie z naszą intuicją, karmią naszą duszę. A całkowitego spełnienia doświadcza się właśnie w taki sposób- realizując to czego pragnie nasza dusza.

W przeciwnym razie, zawsze będziemy czuli, że czegoś nam brakuje.

Głos strachu, to głos naszego ego. Ono zawsze zwraca uwagę na to, czego ci w życiu brakuje i zawsze będzie cię próbowało powstrzymać przed podjęciem decyzji, która mogłaby przybliżyć cię do spełnienia twojego marzenia i pełnej realizacji siebie.


Przeczytaj również: Pułapka ego, przed którą nie jesteś szczęśliwy


Głos ego zawsze podsunie ci mnóstwo wątpliwości. To on jest odpowiedzialny za obawy takie jak: ale nie mam wystarczająco dużo pieniędzy, znajomych, czasu, energii, a co jeśli się nie uda, a co jeśli inni mnie wyśmieją, a co jeśli wszystko stracę itd.

Widzisz te sprytne działania ego? Czasem nam się wydaje, że być może to właśnie jest głos, którego powinniśmy posłuchać. Zastanawiamy się czy może, to są te sygnały, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Ale pamiętaj o jednej rzeczy!

Wskazówka intuicji jest energią w ciele. Jeśli w twojej głowie stale powracają myśli, które wywołują strach i zwątpienie, możesz mieć pewność, że to strach (twoje ego) próbuje cię powstrzymać.

Zupełnie inaczej będzie w przypadku głosu intuicji. On jest delikatny i cicho szepcze. Ten głos jest ciepły, przynosi spokój i ukojenie dla duszy. Sprawia, że pojawia się jakaś iskra, która dodaje ci energii. Ja to nazywam połączeniem spokoju i ekscytacji jednocześnie. Twoja dusza jest podekscytowana tym co się wydarzy, że w końcu podejmiesz działanie z jej pragnieniami, a w tym samym czasie jest spokojna, bo w końcu jej wysłuchałaś i realizujesz to co jest w zgodzie z twoim potencjałem i Najwyższym Dobrem.

Podejmując decyzje, zawsze zadawaj sobie pytanie:

Podejmując jaką decyzję czuję wewnętrzny spokój? Masz w sobie wewnętrzny kompas, który prowadzi Cię do życia pełnego szczęścia, spełnienia, miłości i wolności. Zaufaj mu, a zobaczysz jak Twoje życie zacznie się zmieniać. 

Infografika z Programu Mentoringowego “Odważ się żyć w zgodzie ze sobą”. Sprawdź szczegóły i zapisz się na listę osób zainteresowanych.

 

A co jeśli intuicja podpowiada, aby czegoś nie robić?

Jeśli głos intuicja ostrzega nas przed czymś lub podpowiada, aby czegoś nie robić, odczujemy to bardziej w postaci przeczucia, że coś jest nie tak. Jeśli ta wskazówka pojawi się w postaci myśli nie będzie ona oceniająca. To głos naszego ego będzie oceniał, wątpił, krytykował. Nasza intuicja będzie miała mniejsze natężenie emocjonalne, pojawi się w bardziej neutralnej formie.

Podam Ci przykład.

Jakiś czas temu, miałam możliwość wejść we współpracę z osobą, która miała mi pomóc w realizacji jednego z projektów. Na początku wszystko krzyczało TAK TAK! Jednak energia, którą czułam mówiła coś innego. Po prostu czułam, że coś jest nie tak. Pierwszym znakiem ostrzegawczym był telefon mojego znajomego, który “nagle” postanowił zapytać co u mnie słychać – nie mieliśmy kontaktu przez ok 3 miesiące. Podczas rozmowy okazało się, że zna on osobę, z którą miałam wejść we współpracę i nie miał z nią zbyt dobrego doświadczenia. Nie chciałam się jednak uprzedzać, choć potraktowałam to jako znak. Tego samego dnia wieczorem szłam na spotkanie z tą osobą. Przed wyjściem z domu, dałam sobie intencję, abym dostała jasny sygnał od mojej intuicji w zgodzie z najwyższym dobrem, odnośnie tej współpracy.

Umówiliśmy się w restauracji. Otwierając drzwi, zobaczyłam go przy stoliku a w tym samym czasie usłyszałam głos tak jakby zza prawego ucha “Nie wchodź w to”. Był on tak wyraźny, jakby dosłownie ktoś stanął obok mnie i powiedział do mnie te słowa. Odwróciłam się, ale nikogo tam nie było.

Podczas spotkania obserwowałam swoje ciało i energię… na myśl o naszej współpracy, odchylało się delikatnie w tym a ja czułam wewnętrzny dyskomfort. Wiedziałam co to oznacza. Połączyłam wszystkie kroki i wskazówki, które dostałam tego dnia i podjęłam decyzję w zgodzie z głosem intuicji.

I teraz chcę, abyś jedną rzecz. Głos mojej intuicji po prostu mnie poinformował, że to nie jest dla mnie dobre. Gdyby był to głos mojego ego mogłabym usłyszeć np. “on mnie pewnie oszuka…jest dziwny…źle wygląda… a co jeśli ten projekt okaże się totalną klapą…” i inne myśli nakierowane na ocenę, wątpliwości lub obawy. 

 

DECYZJE

Każdego dnia podejmujesz setki decyzji. Zaczynając od tego, czy włączyć drzemkę, w co się ubrać, co zjeść na śniadanie. Później podejmujesz decyzje w życiu zawodowym i prywatnym. Zastanawiasz się czy nawiązać współpracę z nowym klientem lub czy zadzwonić do nowo poznanej osoby.

Decyzja, którą podejmiesz dzisiaj wpływa na to jak będzie wyglądało twoje jutro.

I choć może ci się wydawać, że jest to ogromna presja… tak naprawdę jest zupełnie inaczej.

Już tłumaczę dlaczego.

Każda decyzja – bez względu na to, czy dotyczy tego czy włączyć drzemkę, czy podpisać kontrakt za 3mln złotych – sprowadza się do jednego i tego samego wyboru. A jest to wybór pomiędzy strachem (ego) a miłością (głosem intuicji).

W każdym momencie swojego życia wybierasz decyzję w oparciu o ego lub miłość.

Każda podjęta decyzja ma swój skutek. Jeśli podejmiesz decyzję, kierując się głosem ego, w rezultacie będziesz czuł się zestresowany, pełen obaw, lęków. Będziesz czuł się zblokowany.

Jeśli podejmiesz decyzję kierując się głosem miłości, w rezultacie będziesz czuł się spokojniej. Poczujesz jakąś taką ulgę, którą ciężko jest opisać słowami. Możesz poczuć jakby kamień spadł ci z serca.

KAŻDY MOMENT, W KTÓRYM WYBIERASZ GŁOS MIŁOŚCI ZAMIAST GŁOSU STRACHU, NAZYWA SIĘ CUDEM.

Jeśli dokonasz jednego CUDU, w twoim życiu zaczną dziać się kolejne CUDA. A jeśli za priorytet postawisz sobie, aby każdego dnia dokonać jak najwięcej CUDÓW – to znaczy, jak najczęściej wybierać głos MIŁOŚCI zamiast głosu EGO, twoje życie zmieni się nie do poznania, a pragnienia, które chcesz zrealizować, urzeczywistnią się w sposób, który nie będzie wymagał od ciebie większego wysiłku.

A co podpowiada głos Twojej intuicji? Co wybrałaby miłość? Daj znać w komentarzu 🙂


 


Czy któreś z tych zdań opisuje Twoją sytuację?

  • tkwisz w pracy, która nie przynosi Ci spełnienia, w związku, w którym się dusisz lub po prostu czujesz się zagubiona
  • jesteś w momencie życia, w którym nie wiesz jaki powinien być Twój kolejny krok, a strach i wątpliwości paraliżują Cię przed działaniem
  • czujesz, że utraciłaś połączenie z intuicją, masz nawyk nadmiernego analizowania i kontrolowania każdej sytuacji
  • nie do końca ufasz sobie i swojej intuicji lub nie wiesz jak rozpoznać jej głos
  • zanim podejmiesz decyzje pytasz innych o radę bo sama nie wiesz co będzie dla Ciebie najlepsze…

Jeśli tak to możesz odetchnąć z ulgą, bo stworzyłam dla Ciebie program, dzięki któremu odzyskasz połączenie ze swoją intuicją, pokonasz strach i wątpliwości w podejmowanych przez siebie decyzjach, przestaniesz stale powtarzać „nie wiem co zrobić”, uspokoisz natłok negatywnych myśli,
nadmierne analizowanie i w końcu zaczniesz z odwagą iść za głosem swojego serca.

W Twoim życiu zaczną dziać się cuda
! 🙂

O mnie

Hej, nazywam się Kamila Surma.

Jestem autorką książki “Wyspa intuicji, odwagi i wiary”, trenerką rozwoju intuicji i nauczycielką Kursu Cudów. Pomogę Ci odnaleźć swoją drogę w życiu, odzyskać połączenie z intuicją i stworzyć życie, w którym czujesz się prawdziwie spełniona, szczęśliwa i wolna.

Pobierz bezpłatny fragment książki

Pobierz darmową medytację

Najnowsze posty