Inne spojrzenie na sukces

Według Słownika Języka Polskiego Sukces to “Pomyślny wynik jakiegoś przedsięwzięcia, osiągnięcie zamierzonego celu. Zdobycie sławy, majątku, wysokiej pozycji.”

Ale czy ta definicja musi być taka sama dla każdego? Czy można napisać swoją własną?

 


Czym tak naprawdę jest sukces?

To zawiła, kręta droga, w której wielokrotnie się gubimy. Gubimy się a potem odnajdujemy. I tak w kółko. Nie ma w tym nic złego. Bycie zagubionym to część procesu i naszej podróży.

Jednak Sukces dla każdego jest czymś innym. Dla jednej osoby może być to zarabianie 10 000 zł miesięcznie a dla drugiej zwiedzanie świata i zdobywanie nowych doświadczeń.

Każdy z nas jest autorem swojego sukcesu. I to w życiu jest wspaniałe. Rzecz w tym, że pisząc własną definicję powinniśmy brać jedynie pod uwagę to co nas uszczęśliwia a odrzucić oczekiwania innych.

Tworząc definicję wyznaczamy sobie tylko punkt docelowy. Sukces to jednak nie wszystko.

Nie wiemy jaka podróż czeka nas po drodze.  Jaką ścieżkę wybrać?! Mamy tysiące możliwości.

Ten etap to odkrywanie. Akceptacja tej zawiłej, krętej drogi i cieszenie się każdym zakrętem, każdą górą, którą musimy pokonać sprawi, że szczęście odnajdziemy tu i teraz, a nie wtedy gdy osiągniemy nasz cel.

 

Inne spojrzenie na sukces

Powiedzmy, że już napisałeś własną definicję, to znaczy określiłeś czym Sukces jest dla Ciebie.  Wiesz dokąd zmierzasz i jakie są Twoje cele.

Jednak nagle wydarzyło się coś niespodziewanego. Twoja definicja stała się bardziej szczegółowa, rozbudowana. Jest nieczytelna, niewyraźna i niepoukładana. Nagle dostrzegasz, że jest ona napisana słowami, których już nie rozumiesz. Zastanawiasz się: „ Co się stało?! Co to jest?!”

To co teraz widzisz jest dla Ciebie niezrozumiałe. Jest to droga do celu, który sobie wyznaczyłeś.

Jeśli chcesz tam dotrzeć, zacznij od zrozumienia pojedynczych słów.

To nie będzie łatwe jak czytania alfabetu. To będzie jak czytanie słów w obcym języku.

Będziesz musiał odnaleźć ich znaczenie w swoim języku.

Będziesz się męczył żeby poskładać pojedyncze litery, żeby przeczytać chociaż jedno słowo.

Będziesz je czytał i powtarzał dopóki nie odnajdziesz jego znaczenia. Zaczniesz pytać i prosić innych o pomoc, bo zdasz sobie sprawę, że sam nie dasz rady.

Część słów będzie napisana czcionką, której nigdy wcześniej nie widziałeś.

Czasami będziesz czuł się jakbyś czytał siedząc na tylnym siedzeniu auta jadącego po kamienistej drodze podczas trzęsienia ziemi.

Albo jakbyś czytał w ciemnym pokoju, wytężając wzrok aby zobaczyć chociaż jedną literę.

Będziesz sfrustrowany. Przestaniesz wierzyć w siebie i w to, że kiedykolwiek uda Ci się to przeczytać i zrozumieć.

A potem będziesz czuł się źle bo zwątpiłeś w siebie. A przecież wiesz, że to nie jest podejście ludzi sukcesu. Będziesz sfrustrowany bo pojawia się coraz więcej negatywnych myśli.

Może nawet będziesz chciał się poddać.

 

Ale w końcu, poczujesz, że coś się zmieniło!

Litery staną się bardziej wyraźne. Zobaczysz nawet całe słowa. Będziesz świadomy tego co czytasz.

Nie będziesz się już czuł jakbyś szedł drogą, której nie znasz.

To stanie się dla Ciebie przyjemną drogą do domu, którą pokonywałeś już wiele razy. Znasz jej każdą część, każdą przeszkodę. Wiesz jak i kiedy je ominąć, bez zastanowienia.

W końcu doświadczysz momentu, w którym definicja słowa Sukces stanie się tak przejrzysta, tak oczywista, że zastanowisz się „Jak ja mogłem tego nie rozumieć wcześniej?!”

Ale nie mogłeś. Zaakceptuj to.

Przeszedłeś całą drogą, doświadczyłeś wspaniałej przygody, pokonałeś wyzwania, przeszkody i przeszedłeś przez nieoczekiwane okoliczności. Dzięki temu Twoja definicja jest tak wartościowa i sprawia, że jest to coś z czego możesz być naprawdę dumny. Przygoda, która daje Ci odwagę do stworzenia kolejnej.

 

Jak wyglądałby Sukces bez definicji?

Byłoby to jedynie słowo Sukces. To wszystko. Nic więcej. Żadnej przygody. Żadnej wiedzy. Żadnej mądrości zdobytej po drodze. Bo nie byłoby żadnej definicji.

Zbyt często chcemy sukcesu bez jego definicji.

Zamiast ślepo podążać za sukcesem, czasem warto się zatrzymać i docenić to co mamy w danej chwili.

Zamiast podążać za sukcesem powinniśmy podążać za stawaniem się bardziej wartościowymi ludźmi.

Sukces to tylko słowo, do którego możesz napisać własną definicję.

Zrozumienie drogi do Sukcesu nie jest prostą sprawą. Ale jest jednym z najcudowniejszych doświadczeń jakie mogą nas spotkać w życiu, które przynoszą mądrość, radość, spełnienie, satysfakcje i bezcenne przeżycia, które zostaną z nami na zawsze.

 

A czym Sukces jest dla Ciebie? 🙂

O mnie

Hej, nazywam się Kamila Surma.

Jestem autorką książki “Wyspa intuicji, odwagi i wiary”, trenerką rozwoju intuicji i nauczycielką Kursu Cudów. Pomogę Ci odnaleźć swoją drogę w życiu, odzyskać połączenie z intuicją i stworzyć życie, w którym czujesz się prawdziwie spełniona, szczęśliwa i wolna.

Pobierz bezpłatny fragment książki

Pobierz darmową medytację

Najnowsze posty