Czy kiedykolwiek czułaś, że w Twoim życiu czegoś brakuje?
Być może czułaś, że brakuje Ci pieniędzy, miłości, znajomych, szczęścia lub czegokolwiek innego.
Jedno wiem na pewno.
Każdy z nas ma takie chwile. I są one cholernie niefajne, bo zamiast cieszyć się życiem, to skupiamy się na tym czego nam brakuje. Porównujemy się z innymi, „lepszymi” od nas, a wtedy czujemy się jeszcze gorzej.
U jednych z nas takie momenty, pojawią się częściej, a u innych rzadziej. Jednak bez względu na to, do której grupy należysz, warto jest wiedzieć jak sobie z tym radzić.
Dlaczego?
Bo przez to, że skupiasz się na braku, przyciągasz go jeszcze więcej do swojego życia. Nie możesz skupiać się na tym jak mało miłości jest w twoim życiu, a jednocześnie przyciągnąć ją do swojego życia. Jeśli stale odczuwasz brak, to stale przyciągasz go do siebie.
A szczerze mówiąc, nie znam osoby, która chciałaby przyciągnąć poczucie braku do swojego życia.
I dlatego dzisiaj podzielę się z Tobą 6 krokami, które możesz wykonać jeśli poczujesz brak.
Ale zanim o tym, to najpierw chcę żebyś zwróciła uwagę na jedną rzecz.
Poczucie braku, spowodowane jest działaniem ego. Ono zawsze podsuwa nam myśli, które skierują nas na ten aspekt naszego życia, w którym nie mamy wystarczająco dużo znajomych, pieniędzy na koncie czy miłości. Ego zawsze znajdzie coś, czego mógłbyś mieć więcej.
Kiedy ego przejmuje kontrolę nad naszym życiem, całą uwagę skupiamy na sobie. To przez działania ego zaczynasz mówić “Nie mam wystarczająco dużo pieniędzy” “Nie mam wystarczająco dobrej pracy” “Nie jestem szczęśliwy” “Brakuje mi kogoś kto by mnie pokochał”
Ego bardzo sprytnie wkrada się w różne obszary Twojego życia, przez co cię blokuje, hamuje i sprawia, że czujesz się przygnębiony. Zaczynasz porównywać się z innymi, a wtedy czujesz się jeszcze gorzej, bo widzisz tą wielką różnicę między tym jak oni “mają dużo” a jak ty “masz mało”.
CO ZROBIĆ KIEDY ODCZUWACZ CZEGOŚ BRAK?
1. Bądź świadomy działań swojego ego
Poczucie braku zaczyna się od myśli. Jeśli nie staniemy się jej świadomi, następuje efekt kuli śnieżnej. I tak z jednej myśli, mamy setki innych myśli, które czasem mogą doprowadzić nas nawet do ataku paniki lub depresji.
Jeśli czujesz brak, zastanów się jaka myśl go spowodowała np. „Mam do zapłacenia kolejne rachunki” „nie mogę znaleźć pracy” „nikt do mnie nie dzwoni” „nie mam z kim wyjść na kawę” itd.
Następnie zaobserwuj emocję, która pojawiła się w Twoim ciele. Każda emocja ma swój punkt kulminacyjny. Jeśli pozwolisz sobie na odczuwanie obaw, ale jednocześnie będziesz to uczucie obserwował, ono w końcu osiągnie swój szczyt i zacznie opadać.
Kiedy czujesz brak, zauważ jakie myśli są w twojej głowie, a następnie powiedz:
Jestem świadoma działań swojego ego.
Dopiero kiedy będziesz ich świadoma, będziesz mogła to zmienić.
2. Wyraź chęć do zmiany.
Kolejnym ważnym krokiem jest to, aby wyrazić chęć do zmiany. Bo wiedzieć, że coś wymaga zmiany to jedno, ale chcieć to zmienić, to zupełnie inna kwestia.
Możesz być świadomy, że czekolada tuczy, ale za bardzo ją lubisz, żeby podjąć decyzję o tym, żeby przestać ją jeść.
Dlatego kolejnym krokiem będzie wyrażenie chęci w postaci zdania:
Pragnę postrzegać tą sytuację z innej perspektywy, lub
Pragnę spojrzeć na to oczami miłości.
(Wybierz tą, która przemawia do Ciebie bardziej)
Przeczytaj również: Kiedy jak nie teraz? – pytanie, które doda Ci odwagi
3. Nie utożsamiaj braku z poczuciem własnej wartości
Bardzo często dzieje się tak, że kiedy odczuwamy np. brak związany z pieniędzy, czujemy się gorsi od innych.
Jeśli nie mamy tytułu magistra, czujemy się gorsi od innych.
Jeśli nie jesteśmy w związku czujemy się gorsi od innych.
Jeśli nie jeździmy dobrym samochodem, czujemy się gorsi od innych.
To wszystko są działania naszego ego, które próbuje nas oddzielić od innych. I niestety, dosyć często mu się to udaje.
Ale czas to zmienić! Bo jeśli uzależniamy poczucie własnej wartości od czynników zewnętrznych takich jak poziom wykształcenia, ilość pieniędzy na koncie czy nasz status społeczny, to nigdy nie będziemy się czuli wystarczająco dobrzy. Nawet jeśli będziesz miał tytuł doktora habilitowanego, ego zwróci twoją uwagę w kierunku innego obszaru.
Poczucie własnej wartości powinno wypływać z naszego wnętrza, a nie być uzależnione od rzeczy materialnych i czynników zewnętrznych.
Wyobraź sobie, jakbyś się czuł gdybyś stracił wszystko co masz? Straciłbyś pieniądze, dom, status społeczny, twój związek by się rozpadł, a wszystkie tytuły naukowe zostałyby unieważnione. Czy czułbyś wtedy pustkę? Czy mimo to, wiedziałbyś jakim człowiekiem jesteś w głębi duszy i że to liczy się najbardziej?
Jeśli w ciągu dnia, zauważysz myśl, która wywołuje w tobie poczucie braku, użyj afirmacji:
Nie jestem swoją mentalnością braku.
Przeczytaj również: Czy warto iść na studia?
4. Jeśli chcesz mieć wszystko, dawaj wszystko wszystkim.
Jest to jedna z lekcji z Kursu Cudów, która mówi o tym, że jeśli chcesz odczuwać dostatek, stale powinnaś zadawać sobie pytanie „Co mogę zrobić dla innych ludzi? Co mogę im dać?” a potem do zrobić.
I tutaj od razu ego wyskakuje i zaczyna krzyczeć : ”Jak to ja mam komuś coś dać? Przecież przez to sam będę miał mniej?” Tak to jest działanie ego, więc jeśli pojawia się taka myśl to wróć do punktu pierwszego.
Tak jak pisałam na początku ego skupia się na nas samych i stale powtarza: „Ja nie mam, ja nie mam, ja nie mam…” To głos miłości pozwala ci zwrócić uwagę w kierunku innych ludzi i dać im swój czas, wsparcie, uwagę czy pomoc.
Szczególnie ważne jest to, abyś zastanowiła się w jaki sposób możesz pomóc innym, w aspekcie życia, w którym sama odczuwasz brak. (Przeczytaj to zdanie raz jeszcze).
Jeśli czujesz brak związany z finansami, zastanów się czy ktoś może potrzebować tej pomocy bardziej niż ty. Wpłać (chociaż symboliczną sumą) na cele charytatywne lub pomóż potrzebującemu na ulicy.
Jeśli czujesz, że nie jesteś szczęśliwy, zadzwoń do swojego znajomego i zapytaj się co możesz zrobić, aby jego dzień był lepszy.
Jest to niezwykle ważne, ponieważ jeśli pomagasz innym (szczególnie w aspekcie życia, w którym sam odczuwasz brak) wysyłasz sygnał do Wszechświata, który mówi “sam mam wystarczająco dużo, dlatego dzielę się tym z innymi”
A jaka jest odpowiedź Wszechświata?
“Skoro ona chętnie dzieli się tym z innymi to dam jej tego jeszcze więcej”.
To naprawdę jest takie proste! Jedyne co musimy zrobić to działać pomimo głosu ego.
A i jeszcze jedna najważniejsze rzecz!
W tym punkcie najważniejsza jest intencja. Jeśli dasz coś drugiemu człowiekowi, jedynie dlatego, że chcesz coś otrzymać w zamian, nie spodziewaj się niczego dobrego. To musi być czysta intencja, wypływająca z Twojego serca i działanie, które nie oczekuje niczego w zamian.
5. Bądź wdzięczny
Bez względu na to jak mało wydaje nam się, że mamy, zawsze jest coś za co możemy być wdzięczni.
Na co dzień jesteśmy zabiegani i zapominamy docenić małych, prostych rzeczy, które tak naprawdę nadają sens naszemu życiu.
Jeśli odczuwasz czegoś brak, rozejrzyj się wokół siebie i wypisz wszystkie rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Szybko zobaczysz jak zmienia się twoja energia i nagle okaże się, że masz znacznie więcej niż myślałeś.
Przeczytaj również: 8 powodów, dla których wdzięczność jest sexy
6. Wypowiedz afirmację
Afirmacje to zdania, które pomagają skierować nasze myśli na „dobrą stronę mocy”, czyli w tym przypadku, na poczucie obfitości, zamiast braku.
Np.: Przyciągam do siebie wyłącznie pozytywne okoliczności.
Stać mnie na wszystkie moje wydatki i jeszcze więcej.
Mam pracę, która jest moją pasją.
Wypowiedzenie takiego zdania, skieruje twoje myśli na rzeczy, których chcesz doświadczyć w swoim życiu, a nie na brak, który odczuwałaś jeszcze chwilę wcześniej.
Jest to niezwykle ważne, bo nasze myśli mają potężną moc tworzenia. Każda z nich jest energią, która przyciąga do siebie energię pokrewną.
Stwórz swoją afirmację, która będzie dopasowana do Twojej sytuacji, a następnie zapisz ją na telefonie i wracaj do niej zawsze kiedy odczuwasz brak i przypomnij sobie, że teraz zmieniasz swój sposób myślenia.
A teraz jestem ciekawa, która rada była dla Ciebie najbardziej przydatna? Czy masz jakieś swoje sposoby na radzenie sobie z poczuciem braku? Daj znać w komentarzu.