7 powodów, dla których warto wyjechać do pracy za granicę (poza pieniędzmi)

Przez 2 sezony pracowałam w Hiszpanii jako kelnerka i barmanka. Nigdy jednak nie myślałam, że wyjazd do pracy za granicę zmieni moje życie o 180 stopni i przyniesie tyle nieoczekiwanych korzyści.

Mimo, że pieniądze były dla mnie bardzo ważną częścią wyjazdu, nie postrzegałam ich jako mój priorytet.

I to właśnie dzięki temu nie poddałam się w ciężkich momentach. Moją motywacją było coś zupełnie innego.

Pragnęłam podróżowania po Hiszpanii, poznania życia na egzotycznej wyspie, nowej kultury i ludzi z całego świata. Takie podejście umożliwiło mi czerpanie radości z każdej chwili i wykorzystania wyjazdu najlepiej jak potrafiłam.

7 powodów, dla których powinieneś wyjechać do pracy za granicę:

1. Stajesz się niepokonany i nabierasz wiary w swoje możliwości!

do pracy

Jak znaleźć mieszkanie kiedy wszyscy mówią Ci, że w sezonie to niemożliwe, a Ty jutro zostaniesz bezdomna, pracujesz po 12h dziennie, w międzyczasie zostałaś oszukana, okradziona, grozi Ci facet z tatuażem na twarzy i papugą na ramieniu a Ty zastanawiasz się czy Twoje życie to film? Zbierasz się w garść, przestajesz się nad sobą użalać, wierzysz że się uda, szukasz rozwiązania. I znajdujesz ?

A to nie była zmyślona historia… Ta oraz wiele sytuacji nauczyły mnie, że nie wolno się poddawać. Trzeba wierzyć i walczyć do końca. Zrozumiałam, że wszystko co postrzegamy jako problem, tak naprawdę może być wspaniałą możliwością, którą my tylko musimy dostrzec.

2. Poznasz ludzi z całego świata.

do pracy

Myślę że to wspaniałe uczucie mieć znajomych z różnych części świata.

Nawiązywanie takich znajomości często stanowi jednak spore wyzwanie. Oni widzą świat inaczej niż my, bo wychowywali się w innym środowisku, mają inne poglądy i często kierują się zupełnie innymi wartościami.

Ale jeśli naprawdę poświęcisz im uwagę, będziesz słuchał z empatią i okażesz im szczerą ciekawość, mogą się przekształcić w jedne z najbardziej wartościowych i wzbogacających relacji jakie kiedykolwiek miałeś.

Odwiedzając ich w rodzinnym mieście masz też możliwość poznania nowej kultury od środka a nie tylko ze strony turysty.

3. Zmieni się Twoja perspektywa postrzegania świata i Twoje życiowe wartości.

do pracy

Zanurzenie się w innej kulturze i budowanie relacji z ludźmi z całego świata jest doświadczeniem, które zmieni Twoje życie na zawsze.

Może do tej pory twoją główną motywacją było zdobycie bogactwa, ale poznałeś ludzi, którzy mają znacznie mniej niż ty a mimo to czują, że żyją w dostatku i szczęściu. Zaczniesz zastanawiać się co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu i przewartościujesz swoje życie.

Od teraz możesz postrzegać miłość i relacje z bliskimi jako najcenniejsze wartości w swoim życiu.

4. Staniesz się bardziej ogarnięty.

do pracy

Wyjeżdżając do pracy za granicę musisz o wszystko zadbać sam: kupienie biletów lotniczych, znalezienie mieszkania, pracy, zajęcie się papierkową robotą, wyrobienie dokumentów. Oczywiście są różne instytucje, które mogą Ci pomóc. Ja jednak jestem zwolenniczką organizowania wszystkiego ‘po swojemu’.  Tak naprawdę to właśnie ten proces nauczył mnie najwięcej.

 5. Otrzymasz feedback na swój temat.

Podczas podróżowania i pracowania za granicą znajdziesz się w wielu nieoczekiwanych sytuacjach – które nie wydarzyłyby się jeśli zostałbyś w domu. Będziesz musiał znaleźć rozwiązanie, przekraczać swoje granice, pokonywać wiele przeciwności, wychodzić ze swojej strefy komfortu prawie każdego dnia.

Ale to jedynie oznacza, że  się rozwiniesz! Zmienisz się i rozwiniesz tak bardzo, ponieważ  po drodze zdobędziesz umiejętności życiowe. Poznasz swoje mocne i słabe strony i będziesz bardziej świadomy samego siebie.

6. Zwiększysz swoje możliwości na rynku pracy w Polsce.

do pracy

Praca za granicą nawet jako kelner może być postrzegane jako duży plus u Twojego przyszłego szefa. To mocny dowód na to że masz cenne, życiowe umiejętności, których nie da się zdobyć jedynie studiując. Musisz tego po prostu doświadczyć. A Ty to zrobiłeś!

Nie wspominając już o praktycznym posługiwaniem się j. obcymi, które w końcu miałeś możliwość sprawdzić w prawdziwym życiu a nie jedynie przygotowując się do egzaminu i kolejnych certyfikat.

7. Zdobędziesz wyjątkowe doświadczenie, którym możesz podzielić się z innymi.

Wszystkie powyższe powody dają razem doświadczenie, które zmieni Twoje życie, przyniesie bezcenna wiedzę  i mądrość, której nikt Ci nie zabierze. Zmieniłeś się, bo rozwijałeś się przez cały ten czas. Teraz możesz dzielić się tym z innymi i pomóc im osiągnąć to co Tobie się już udało.

Nie słuchaj nikogo, kto próbuje Ci wmówić, że praca sezonowa za granicą jest strata czasu bo nie jest to rzecz, którą warto wpisać w CV i która nie przybliży Cię do Twojej wymarzonej kariery!

Wierzę, że każda podróż zmienia perspektywę tego jak postrzegamy świat, który nas otacza. Zmienia nasze plany na przyszłości oraz nasze wartości. Zaczynamy być bardziej świadomi tego co dzieje się w naszym otoczeniu, nie jesteśmy zamknięci na poglądy, jakie wpaja nam nasze społeczeństwo bo ta podróż otworzyła nam oczy. Wyszliśmy ze swojej strefy komfortu, pokonaliśmy swoje ograniczenia i granice, zyskaliśmy nowe umiejętności i bezcenne, życiowe doświadczenie.

Jakie miejsce do pracy za granicą wybrałbyś najchętniej? 🙂

 

O mnie

Hej, nazywam się Kamila Surma.

Jestem autorką książki “Wyspa intuicji, odwagi i wiary”, trenerką rozwoju intuicji i nauczycielką Kursu Cudów. Pomogę Ci odnaleźć swoją drogę w życiu, odzyskać połączenie z intuicją i stworzyć życie, w którym czujesz się prawdziwie spełniona, szczęśliwa i wolna.

Pobierz bezpłatny fragment książki

Pobierz darmową medytację

Najnowsze posty