3 sygnały, które znaczą, że otaczasz się toksycznymi ludźmi

Czy kiedykolwiek czułeś, że coś jest z Tobą nie tak, ale nie wiedziałeś dlaczego?

A może czujesz się samotny mimo, że cały czas otaczasz się ludźmi?

Jeśli tak, to może być to pierwszy sygnał, że otaczasz się “toksycznymi ludźmi” i najwyższy czas coś z tym zrobić. Czyli czas na wiosenne porządki!


Co się dzieję kiedy otaczasz się niewłaściwymi ludźmi?

 

1. Czujesz się samotny, mimo, że spędzasz czas ze znajomymi

Możesz wychodzić na miasto w każdy piątek, sobotę i niedzielę. Możesz mieć mnóstwo znajomych w pracy, uczelni i na siłowni. Możesz mieć kogoś, kto zawsze chętnie spotka się z tobą na kawę. A i tak w tym samym czasie możesz czuć się samotny.

Dlaczego tak się dzieje?
Bardzo możliwe, że spędzając czas z tymi osobami, nie jesteś sobą. Czujesz, że nie możesz śmiać się z rzeczy, z których śmiałbyś się ze swoim najlepszym przyjacielem lub przyjaciółką. Czujesz, że nie możesz omówić swojego nowego projektu z drugą osobą, czując taką samą energię, pasję i zaangażowanie. Czujesz, że nie możesz powiedzieć, tych wszystkich głupich rzeczy, które przychodzą Ci na myśl, bo wiesz, że druga osoba cię oceni a później będzie gadać za twoimi plecami.

W takich sytuacjach, możesz odczuwać, że te osoby, mają pewne oczekiwania co do sposobu w jaki  powinieneś zachowywać się w ich towarzystwie. A Ty zamiast, cieszyć się chwilą, zastanawiasz się co oni sobie myślą. Wypada mi to zrobić czy nie?

Mimo, że tak się dzieje, nadal możesz ich lubić, kochać i szanować jako drugiego człowieka. A przez szacunek rozumiem nie próbować ich zmienić ani oceniać. Musisz jednak zrozumieć, że spędzanie czasu z tymi osobami sprawia, że czujesz, że to z tobą jest coś nie tak. Co skutkuje tym, że spada poczucie twojej własnej wartości, a ty całą swoją energię wykorzystujesz na to by zadowolić osoby, które sprawiają, że czujesz się samotny.

Jaki to ma sens?

 

2. Czujesz, że nie możesz dzielić się z nimi swoim sukcesem

Wyobraź sobie, że dostałeś pracę, o której od dawna marzyłeś. Czujesz, jakbyś był w siódmym niebie, podskakujesz z radości, cieszysz się jak szalony i najchętniej wyszedłbyś na balkon i wykrzyczał jak wspaniałe jest Twoje życie. Dzwonisz do swojego „przyjaciela” bo chcesz podzielić się z nim tą wspaniałą chwilą.

Twój głos się trzęsie tak samo jak twoje ręce bo nie możesz się doczekać jak powiesz mu o swoim sukcesie. Przyjaciel, do którego dzwonisz podnosi słuchawkę i po wysłuchaniu ciebie, mówi: „O fajnie. Gratuluje!”, powiedziane ze znacznie mniejszym poziomem energii niż się tego spodziewałeś.

W jednej sekundzie twoja energia spada do zera, albo nawet niżej. Ta osoba, zadała jeszcze jedno lub dwa pytania a potem od razu zmieniła temat.

A w twojej głowie jedyne co się nasuwa w tym momencie to „WTF?”. Zaczynasz się zastanawiać, czy tak naprawdę to jest się z czego cieszyć. Może ta praca wcale nie będzie tak świetna jak ci się wydawało…

Spokojnie, wszystko jest OK 😊 widocznie zadzwoniłeś, do złej osoby.

Problem tkwi w tym, że „toksyczni ludzie” po prostu nie wiedzą, jak przeżywać z nami momenty szczęścia i niesamowitej euforii. Tylko, że to my cierpimy na tym najbardziej.

Warto też pamiętać, że ktoś kogo my postrzegamy jako “toksyczną osobę”, może się świetnie sprawdzić w roli przyjaciela, dla kogoś innego.

 

3. Czujesz, że masz mniej energii

Niestety, tak zwani „toksyczni ludzie” to często bliscy znajomi lub członkowie rodziny, z którymi często spędzasz czas. A rozmowa między wami to raczej przyzwyczajenie, obowiązek niż prawdziwa przyjemność. Zapytają się ciebie „Co tam słychać?” I to tyle. Nic więcej. Żadnych dodatkowych pytań

Są też osoby, które zaraz po tym zaczną mówić o sobie i swoich problemach przez kolejne minuty albo nawet godziny… wciąż nie interesując się co u ciebie tak naprawdę słychać.

Wszystko czego potrzebują, to kogoś kto wysłucha ich narzekania i dramatów, które im się przydarzyły.

Spotkałam się kiedyś z określeniem, że są to tak zwane „wampiry energii”.

Ten rodzaj osób, jest o tyle niebezpieczny, że często możemy z nimi fajnie spędzać czas i dobrze się dogadywać.  Jednak zawsze po spotkaniu, zamiast czuć przypływ pozytywnej energii, czujemy się przygnębieni i wyczerpani.

Zakończenie relacji z osobą, z którą się po prostu nie dogadujesz wydaje się być łatwe. Ale zakończenie relacji z kimś, kto jest Ci bliski może wydawać się co najmniej przerażające!

Ale nie jesteś sam! I wiem, że to nie należy do łatwych zadań. Musisz jednak wiedzieć, ze zrobienie tak odważnego kroku jest konieczne do tego, żeby odzyskać energię i wrócić do równowagi.

 

Radzenie sobie z toksycznymi osobami, to część naszego życia. Nie unikniemy tego. Ale zawsze możemy wziąć odpowiedzialność za to z kim spędzamy swój czas i dokonać dobrego wyboru.

Spróbuj zwrócić uwagę na te momenty i zdecydować, które relacje są dla ciebie wartościowe. Kto z otaczających Cię osób wspiera twój rozwój, twoje decyzje i szanuje cię za to kim naprawdę jesteś, a nie za to kim udajesz, że jesteś.

 

Co zrobić kiedy rozpoznasz, że w Twoim otoczeniu są „toksyczne osoby”?

Każdy człowiek, którego poznamy w naszym życiu, pojawia się żeby dać nam jakąś lekcję. Jedni nauczą nas pokory a drudzy tego jak kochać. Jeszcze inni nauczą nas jak okazywać miłość i szacunek kiedy wydaje się to niemożliwe. Jednak często jest tak, że kiedy  zrozumiemy swoją lekcję, przyjdzie czas, żeby pożegnać się z tą osobą. Nawet jeśli chodzi o ludzi, z którymi kiedyś wiązały nas wspaniałe chwile.

Czy możesz sobie wyobrazić, żeby przez całe swoje życiu utrzymywać kontakt, ze wszystkimi bliskimi znajomymi od czasów szkoły podstawowej?

Byłoby to co najmniej przytłaczające.

Musimy zrozumieć, że jeśli dzisiaj nasze drogi złączyły się z drugim człowiekiem, nie znaczy to, że już zawsze będziemy podążać nimi razem. Nie możemy się bać odpuścić i „zerwać” z osobami, które wyciągają z nas energię i sprawiają, że nie czujemy się sobą.

Im wcześniej zdamy sobie sprawę, kto w naszym otoczeniu wysysa z nas energię, tym szybciej zrobimy miejsce, na nowe relacje, które zadziałają jak Red Bull i dodadzą nam skrzydeł.

Dla osób, które będę podzielały te same pasje, słuchały z zaangażowaniem i ciekawością tego co mamy do powiedzenia. Dla osób, które będą wiedziały co chcesz powiedzieć zanim zdążysz dokończyć zdanie. Dla osób, które wniosą wartość do Twojego życia, tak jak Ty zrobisz to samo dla nich.

A na to zasługuje każdy z nas 😊

 

 

Gotowy na wyzwanie w tym tygodniu?

Zrób listę osób, którymi otaczasz się najczęściej, a potem zadaj sobie następujące pytania:

Jak się czuję, będąc w towarzystwie tej osoby?

Czy ta osoba sprawia, że chcę stać się lepszych człowiekiem?

Czy jest ktoś w moim otoczeniu, kto mógłby postrzegać mnie jako „toksycznego znajomego”? Jak się z tym czuję?

 

Sprawdź ćwiczenia, które pomogą Ci w odnalezieniu kierunku w życiu, pozbycia się wątpliwości, negatywnych przekonań i pomogą Ci w spełnieniu swoich marzeń, znajdziesz w moim ebooku Wyspa Rozwoju. SPRAWDŹ

 

 

O mnie

Hej, nazywam się Kamila Surma.

Jestem autorką książki “Wyspa intuicji, odwagi i wiary”, trenerką rozwoju intuicji i nauczycielką Kursu Cudów. Pomogę Ci odnaleźć swoją drogę w życiu, odzyskać połączenie z intuicją i stworzyć życie, w którym czujesz się prawdziwie spełniona, szczęśliwa i wolna.

Pobierz bezpłatny fragment książki

Pobierz darmową medytację

Najnowsze posty